Co zrobić, kiedy pojawiają się problemy z seksem?

i-1329349_640

Sfera seksualna jest ważna dla większości ludzi, zarówno singli jak i tych będących w stałych związkach. Niestety, z wiekiem lub pod wpływem różnych przeżyć mogą pojawić się zaburzenia, które nierzadko są nie tylko wstydliwym tematem, ale również przyczyną nieporozumień i frustracji w związku.

Rozmowa przede wszystkim
Nawet w związkach z długim stażem mogą pojawić się problemy łóżkowe. Z czasem żar namiętności się wypala, a partnerzy przestają być atrakcyjni dla siebie na wzajem. Często niechęć do seksu spowodowana jest brakiem satysfakcji z pożycia. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Od nudy, przez napiętą sytuację w relacji aż po uwarunkowania fizjologiczne. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest szczera rozmowa, w trakcie której partnerzy ujawnią swoje potrzeby i oczekiwania. Temat seksualności jest trudny dla wielu osób, dlatego ważne jest, aby rozmowy na ten temat przebiegały w atmosferze spokoju i wzajemnego wsparcia. Wspólnie łatwiej jest znaleźć rozwiązanie, a mówienie o swoich obawach i kompleksach nierzadko rozwiązuje problem.

Pomoc specjalisty
Czasami zdarza się, że różnego rodzaju przejścia lub nawet uwarunkowania fizjologiczne powodują różnego rodzaju zaburzenia, takie jak awersja do seksu, trudności w osiągnięciu orgazmu, problemy z erekcją lub przedwczesny wytrysk. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u seksuologa. W zależności od problemu lekarz pomoże wybrać najlepszą metodę uporania się z nim. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób, które doświadczyły różnego rodzaju traum, najlepszym rozwiązaniem okazuje się psychoterapia. Jest ona skuteczna również przy leczeniu zaburzeń na tle seksualnym spowodowanych lękiem lub kompleksami.

Kiedy potrzebna jest farmakologia?
W przypadku niektórych zaburzeń czynności seksualnych najlepszym rozwiązaniem okazuje się leczenie farmakologiczne. Dotyczy to zwłaszcza problemów z erekcją związanych z wiekiem. Jeśli wykluczone zostały inne przyczyny, dla których pacjent mógłby cierpieć na to zaburzenie, lekarz przeważnie przepisuje odpowiednie leki, dzięki którym sprawność seksualna wraca do normy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.