Czy to może być nowotwór kręgosłupa?

Osoby cierpiące na stale powtarzający się ból kręgosłupa, bardzo często zastanawiają się, czy jego przyczyną są zwyrodnienia, czy może coś poważniejszego – np. nowotwór kręgosłupa. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju raka? Na co warto zwrócić uwagę, jeśli mamy problemy z kręgosłupem?

Nowotwór rdzenia kręgowego jest dość rzadko diagnozowany. Główną tego przyczyną jest to, że tak samo jak rak jelita grubego, daje dość niespecyficzne objawy, które równie dobrze mogą świadczyć też o innych chorobach.

Pierwszym objawem nowotworu kręgosłupa jest przede wszystkim ból. Związane jest to z tym, że rak, czyli guz, naciska na kręgosłup, powodując dolegliwości bólowe. Ból zazwyczaj określany jest przez pacjentów jako stały, tępy, dość silny. Może też mieć inny charakter, jeśli dojdzie do rozrastania się guza i uciskania korzeni nerwów rdzeniowych. W takim przypadku ból jest zazwyczaj ostry i przeszywający.

Nowotwór kręgosłupa najczęściej diagnozowany jest u osób dorosłych, o wiele rzadziej u dzieci. Zazwyczaj chorzy zauważają wzmocnienie objawów bólowych podczas poruszania się, kaszlu lub w nocy w trakcie snu. Dodatkowo pacjenci mogą skarżyć się także na zaburzenia neurologiczne.

Leczenie bólu nowotworowego

W zaawansowanym stadium rozwoju nowotwór kręgosłupa daje bardzo silne objawy bólowe. Najczęściej towarzyszy mu stały ból nowotworowy oraz dodatkowy, pojawiający się epizodycznie ból przebijający. Obydwa rodzaje bólu można skutecznie leczyć. Lekarze najczęściej podchodzą do nich oddzielnie, przepisując leki do stałego przyjmowania na ból podstawowy oraz dodatkowe, które mają zmniejszyć ból przebijający. Takie postępowanie lecznicze pozwala na skuteczne ograniczenie bólu, a tym samym na znaczną poprawę jakości życia chorego.

Nowotwór kręgosłupa, tak jak każdy inny nowotwór, jest poważną chorobą, która u pacjenta wywołuje strach, niepewność jutra, często również rozchwianie emocjonalne oraz ból. Szybkie wykrywanie choroby oraz łagodzenie bólu jest bardzo ważne, ponieważ nie tylko daje szansę na wyleczenie, ale również dodaje choremu sił do walki. Nieposkromiony ból może doprowadzić do pogorszenia stanu chorego, ponieważ nie będzie miał on już sił na podjęcie leczenia zasadniczego.

Dodaj komentarz