Czy warto zdecydować się na USG tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w przedniej części szyi. Ten niewielki narząd pełni bardzo ważną rolę dla naszego organizmu. Produkowane przez niego hormony optymalizują metabolizm każdej pojedynczej komórki w ciele człowieka. Jeśli chcemy sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje i wygląda prawidłowo, musimy udać się do lekarza specjalisty – endokrynologa.

Poza szczegółowym wywiadem lekarskim oraz dokładnym badaniem poszerzonym o badania laboratoryjne, specjalista może zlecić proste i bezbolesne badanie jakim jest USG tarczycy w Częstochowie. Tarczyca jest doskonałym narządem do takiego badania, ze względu na swoje powierzchowne umiejscowienie. Co najważniejsze, USG tarczycy jako jedno z nielicznych badań, można wykonać bez specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, a dodatkowo praktycznie nie występują w związku z nim żadne przeciwwskazania.

Każdy powód jest dobry, aby wykonać to badanie. Może to być obciążony wywiad rodzinny w kierunku chorób tarczycy, objawy sugerujące nieprawidłowe funkcjonowanie narządu lub po prostu profilaktyka.

USG tarczycy w Częstochowie trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas trwania zależy głównie od tego, co osoba badająca zaobserwuje.

Profesjonalny opis takiego badania powinien zawierać wszystkie najważniejsze informacje. Pierwszą z nich jest położenie gruczołu i jego wielkość. Prawidłowe położenie jest opisywane jako „typowe”. USG tarczycy jest badaniem mało przydatnym w ocenie wola zamostkowego, jednak może ono wykryć pewne zmiany, co daje nam możliwość dalszej diagnozy.

Wynik badania powinien także zawierać opis struktury miąższu gruczołu. Dzięki badaniu tej struktury można wykryć, czy w tarczycy lub jej obrębie nie występuje proces zapalny.

W wynikach powinien być także uwzględniony opis unaczynienia. Zdrowa tarczyca z reguły jest unaczyniona umiarkowanie. Przy nadczynności tarczycy zaobserwować można wzmożone unaczynienie, ale może ono wystąpić także w trakcie ciąży.

Opis badania powinien także zawierać zauważone zmiany ogniskowe (czyli „guzki”), jeśli takie zostały znalezione w tarczycy.

USG tarczycy uzupełnione o badania produkowanych przez nią hormonów oraz wywiad i badanie fizykalne, pozwolą w pełni ocenić funkcjonowanie tego narządu. Dlatego nie bójmy się wybrać z wizytą do endokrynologa. Im wcześniej zostaną wykryte ewentualne zmiany, tym szybciej i łatwiej będzie można je wyleczyć.

Dodaj komentarz