Poradnik zdrowia, czyli jak odróżnić grypę od przeziębienia?

W Europie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do częstych zachorowań na grypę i przeziębienie. Winowajcami są oczywiście wirusy oraz to, że tylko niewielu z nas postępuje właściwie podczas choroby, nie bagatelizuje jej objawów, odpowiednio leczy, a także właściwie rozpoznaje. Jednym z naszych największych błędów jest mylenie „zwykłego” przeziębienia z grypą.

Przeziębienie i grypa wymagają zastosowania dość podobnego leczenia, jednak w tym drugim, cięższym przypadku należy zachować szczególną ostrożność i skupić się na jak najlepszym wyleczeniu choroby, by nie doprowadzić do ciężkich konsekwencji zdrowotnych.

Objawy grypy

Główną różnicą pomiędzy grypą i przeziębieniem jest kaszel, wysoka gorączka powyżej 38 stopni oraz uczucie łamania w kościach i ból mięśni. Grypie może dodatkowo towarzyszyć katar, ból głowy, ogólne złe samopoczucie oraz odczuwalny dyskomfort w okolicy zatok.

Objawy przeziębienia

Jeżeli u chorego nie występuje wysoka gorączka, suchy kaszel i uczucie łamania w kościach, to najprawdopodobniej  mamy do czynienia tylko z przeziębieniem. Jednak nie można nigdy powiedzieć tak z całą pewnością, ponieważ na przykład w przypadku osób starszych do gorączki może w ogóle nie dochodzić. Ponadto nasilenie objawów zależy w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego odporności.

Jak leczyć grypę i przeziębienie?

W ciągu pierwszych kilku dni choroby, zarówno wtedy gdy podejrzewamy grypę, jak i zwykłe przeziębienie, możemy zacząć stosować odpowiednie leki dostępne bez recepty. Jeżeli po 3 dniach stosowania nie zauważymy żadnej poprawy, to należy udać się do specjalisty.

Skutecznymi lekami na grypę i przeziębienie są wszelkie preparaty zawierające składniki aktywne, na przykład paracetamol, witaminę C i fenylefrynę. Oczywiście najlepiej kupić taki lek, który ma to wszystko w sobie, czyli na przykład Febrisan – przeczytaj pełen skład leku febrisan w tabletkach. Wyżej wymienione składniki aktywne zwalczają ból gardła, głowy i mięśni, likwidują dreszcze i obniżają gorączkę. Mobilizują organizm do walki z wirusem, a tym samym doprowadzają do powrotu energii i chęci do życia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze leku?

Kupując lekarstwo na grypę i przeziębienie, warto kierować się nie tylko samym składem, ale także innymi właściwościami. Polecam stosowanie leków, które nie powodują senności, ponieważ wtedy możemy je przyjmować zarówno przed snem, jak i przed prowadzeniem samochodu. Kolejną ważną cechą jest rodzaj leku, czy są to tabletki, czy proszek do przygotowania rozgrzewającego napoju. Pastylki doskonale sprawdzą się w podróży i w pracy, a rozgrzewający napój w domu, gdy mamy możliwość wygrzania się pod ciepłym kocem. Warto dodać, że na niektóre osoby najlepiej działają właśnie leki rozgrzewające, po których zauważają znaczną poprawę samopoczucia nawet w ciągu zaledwie jednego dnia.

Dodaj komentarz