Specyfika leczenia kanałowego zębów

Czym jest leczenie kanałowe zębów? Dochodzi do niego, kiedy próchnicze uszkodzenie zęba jest na tyle zaawansowane, że doprowadza do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Kiedyś takie leczenie było bolesne i wyjątkowo uciążliwe, dzisiaj, w związku z rozwojem nowoczesnych technik, nie jest ono aż tak nieprzyjemne.

Czym jest próchnica?

Próchnica jest chorobą wywoływana przez bakterie, można jej jednak zapobiegać przez właściwa pielęgnację jamy ustnej. Jakie są jej przyczyny? Bakterie te tworzą miękki, szczelnie przylegający do powierzchni zębów żółty nalot, fachowo nazywany płytką nazębną. Drobnoustroje stanowią aż 80 proc. jej masy, natomiast pozostałe 20 proc. to organiczne podłoże, która ułatwia im przyleganie do szkliwa.

Oczywiście, aby nie doszło do potrzeby tak zaawansowanego leczenia, odwiedzajmy dentystę przynajmniej raz w roku. Można wtedy wychwycić nieduże zmiany bakteryjne i szybko wyleczyć ząb, nie dopuszczając do inwazyjnego leczenia.

Kiedy takie leczenie jest koniecznością?

Kiedy bakterie atakujące zębinę dotrą do miazgi zęba, powodują tam stan zapalny i silne dolegliwości bólowe. To znak, że z całą pewnością czeka nas dentysta Radom i być może leczenie kanałowe. Nie należy zwlekać wtedy z wizytą u specjalisty, gdyż zapalenie miazgi zęba może się przeistoczyć w martwicę, a nawet zgorzel zęba.

Nieleczone zapalenie ozębnej może przejść w zapalenie okostnej i doprowadzić do powstania ropnia podśluzówkowego. Tkanki miękkie otaczające ząb puchną, a ból jest tak silny, że pragniemy jak najszybciej pozbyć się jego źródła.

Na czym polega zabieg?

Przede wszystkim, każdy ząb, który ma zostać poddany takiemu leczeniu, musi zostać prześwietlony. RTG zęba pozwoli lekarzowi ocenić jak bardzo ząb jest uszkodzony i czy może go uratować. Każdy zabieg przeprowadzany jest w silnym znieczuleniu miejscowym i najczęściej pod mikroskopem, aby zapewnić precyzję leczenia. Rozwój medycyny w tym aspekcie, pozwala na bezbolesne leczenie przeprowadzane często w ciągu jednego dnia i które daje 95% skuteczności.

Tak więc profilaktyka, duża świadomość i unikanie pokarmów, które przyczyniają się do rozwoju bakterii w jamie ustnej pomogą nam cieszyć się zdrowym uzębieniem przez długie lata.a

Dodaj komentarz