Środki przeciwbólowe kontra antykoncepcja – co warto wiedzieć?

Tabletki antykoncepcyjne to wciąż jedna z najczęściej wybieranych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Duża popularność doustnych środków to zasługa ich skuteczności, która jest szacowana na niemal 100%, oczywiście w przypadku regularnego zażywania tabletek. Duża różnorodność antykoncepcji doustnej pozwala dopasować rodzaj preparatu do każdej pacjentki w sposób bardzo indywidualny, co pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, takich jak wahania nastroju, złe samopoczucie czy dolegliwości somatyczne. Wśród kobiet rozważających wdrożenie tabletek antykoncepcyjnych często budzą się jednak wątpliwości dotyczące ich skuteczności w nietypowych sytuacjach, takich jak między innymi choroba, w czasie której zażywa się środki farmakologiczne, często również przeciwbólowe, na przykład na bazie ketoprofenu. Czy obawy te są uzasadnione? Czy tego rodzaju preparaty przeciwbólowe rzeczywiście obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Doustna antykoncepcja – co warto wiedzieć na jej temat?

Nie ulega wątpliwości, że doustna antykoncepcja jest bardzo skuteczna. Przy regularnym zażywaniu tabletek chroni przed ciążą w niemal 100% (1). Jej zażywanie wymaga systematyczności ze strony kobiety, jednak posiada ona cały szereg zalet. Jedną z ważniejszych jest łatwość zakończenia jej stosowania, która w porównaniu do innych hormonalnych metod antykoncepcji, jak na przykład wkładka domaciczna, nie wymaga ingerencji lekarza (2).

Wiele sceptycznych opinii na temat tej metody ochrony przed ciążą dotyczy konieczności regularnego zażywania tabletek, najlepiej o stałej porze. Warto jednak pamiętać o tym, że jednorazowe pominięcie dawki środka jedynie w nieznacznym stopniu zmniejsza jego skuteczność. W takiej sytuacji wystarczy kolejnego dnia zażyć dwie tabletki. Bardzo duże ryzyko wystąpienia owulacji pojawia się natomiast wtedy, kiedy przerwa pomiędzy kolejnymi opakowaniami zażywanych tabletek wynosi więcej niż 7 dni.

Trzeba mieć świadomość, że każdy kolejny dzień przerwy w zażywaniu tabletek zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Zgodnie z wynikami badań skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w przypadku pomijania kolejnych dawek zmniejsza się systematycznie co 12 godzin, choć czas ten ma wartość umowną (1). Kolejną sporną kwestią, która budzi wiele obaw wśród kobiet, pozostaje wpływ zażywania środków przeciwbólowych, jak na przykład ketoprofen, na skuteczność doustnej antykoncepcji. Czy rzeczywiście preparat ten zmniejsza ochronę przed ciążą wynikającą ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej?

Ketoprofen a tabletki antykoncepcyjne

Ketoprofen, podobnie jak większość leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, należy do grupy leków niesteroidowych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, dlatego bywa stosowany jako preparat łagodzący bóle miejscowe o zróżnicowanym podłożu i stopniu nasilenia, w tym również bóle towarzyszące urazom i kontuzjom. Wykorzystywany jest między innymi jako środek zmniejszający dyskomfort w schorzeniach reumatycznych, bólach mięśni i stawów, chorobach zwyrodnieniowych, bólach kręgosłupa, w leczeniu zmian wywołanych stanami zapalnymi, urazami i przeciążeniami tkanek okołostawowych, a także w trakcie bolesnego miesiączkowania.

Jego stosowanie, podobnie jak wszystkich pozostałych leków o podobnym działaniu, zawsze powinno być uzasadnione i odbywać się z zachowaniem środków ostrożności. Przed zażyciem leku bezwzględnie należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, w której zawarte zostały przeciwskazania do jego zażywania oraz lista substancji, z którymi środek ten może wchodzić w interakcję.

Niemniej trzeba zaznaczyć, że wyniki badań dotyczące zależności takiej jak ketoprofen a tabletki antykoncepcyjne nie wykazały wpływu preparatu na obniżenie skuteczności doustnej antykoncepcji, podobnie jak pozostałych preparatów z grupy leków niesteroidowych. Oznacza to, że równoczesne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i środków tego rodzaju nie zmniejsza ochrony przed ciążą – pod warunkiem, że antykoncepcja zażywana jest regularnie, zgodnie ze wskazaniami.


Bibliografia:

  1. Skrzypulec-Plinta V. Co się stanie, jeśli zapomnę zażyć tabletkę antykoncepcyjną? https://ciaza.mp.pl/lista/111576,co-sie-stanie-jesli-zapomne-zazyc-tabletke-antykoncepcyjna. Data dostępu: 4.12.2017
  2. Skrzypulec-Plinta V. Metody antykoncepcji hormonalnej. https://ciaza.mp.pl/lista/65710,metody-antykoncepcji-hormonalnej. Data dostępu: 4.12.2017

Dodaj komentarz