Wycofanie, apatia i lęk przed społeczeństwem – jak można sobie z tym poradzić?

Wszyscy mają w swoim życiu lepsze i gorsze dni. W trakcie tych drugich często można zaobserwować wahania nastrojów, przemęczenie oraz pogorszenie samopoczucia. Objawy te przeważnie są przypisywane nadmiarowi pracy i braku wypoczynku. Z czasem jednak zaczynamy odczuwać coraz więcej niepokojących symptomów, które negatywnie wpływają na codzienne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Co nam dolega, czyli jak rozpoznać niepokojące sygnały?

U większości osób niepokojące objawy ustępują po odpowiednio długim odpoczynku, ciepłej kąpieli lub innej relaksującej czynności. Jeśli jednak sami, czy też przy pomocy rodziny lub przyjaciół, nie możemy sobie z nimi poradzić, może to oznaczać poważny problem. Zaburzeń psychicznych jest bardzo wiele. Część z nich może świadczyć np. o depresji. W chwili obecnej u wielu osób można zaobserwować wycofanie i apatię. Nie każdy jest w stanie zauważyć u siebie te symptomy, dlatego warto wiedzieć czym się objawiają.

Wycofanie przejawia się utratą zainteresowania codziennymi czynnościami oraz niechęcią do kontaktu z innymi osobami, nawet najbliższymi. Nierzadko bywa tak, że osoby do tej pory aktywne społecznie rezygnują z jakichkolwiek działań i przestają się udzielać. Takie zachowania są również często kojarzone z apatią, czyli z ogólnym zobojętnieniem – zarówno na pozytywne, jak i na negatywne wydarzenia. Osoby apatyczne są zamknięte w sobie i znacznie osłabione, czują się kompletnie bez sił. Zaburzenie to może także prowadzić do ogólnej niechęci do dalszego życia, a wtedy konieczne jest poddanie się psychoterapii.

Lęk przed społeczeństwem – poważny problem wielu osób

W dzisiejszych czasach duża ilość osób cierpi również na zaburzenie psychiczne, zwane fobią społeczną. Charakteryzuje się odczuwaniem nieprzyjemnych doznań lęku, podenerwowania oraz niepokoju w różnego typu sytuacjach społecznych. Objawy te często są mylone z nadmierną nieśmiałością, mają one jednak podłoże nerwicowe. Pojawiają się najczęściej w momencie, gdy możemy zwrócić na siebie uwagę osób znajdujących się w pobliżu. Jeśli lęk jest słaby i potrafimy go przemóc, to problem nie jest zbyt poważny. W większości przypadków strach jest jednak silniejszy i sprawia, że zaczynamy unikać sytuacji stresujących. Fobia społeczna bardzo często wpływa również na sam organizm, powodując między innymi wymioty, bóle brzucha, nerwobóle, przyspieszenie tętna, zawroty głowy czy też omdlenia. Zaburzenie to sprawia, że wiele osób nie radzi sobie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Jak sobie poradzić z zaburzeniami psychicznymi?

Problemy zwykle same się nie rozwiązują. Najczęściej powiększają się i skutkują nieracjonalnym lękiem, przygnębieniem oraz zniechęceniem. Przeważnie próbujemy radzić sobie z nimi sami, z pomocą rodziny bądź przyjaciół. Jeśli jednak nie widać poprawy, to najlepszym wyjściem będzie wizyta u psychoterapeuty, np. w Ośrodku Psychoterapii W RELACJI. Rozmowa z profesjonalną i życzliwą osobą, która pozwoli nam zrozumieć samych siebie, będzie pierwszym krokiem do poprawy zdrowia psychicznego. Psycholog (psychoterapeuta) oceni nasilenie objawów oraz dobierze odpowiedni rodzaj terapii. Pomoże przezwyciężyć wszelkie negatywne przekonania, które powodują zaburzenia i zamienić je na pozytywne odczucia. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie specjalnych środków farmakologicznych.

Większość osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, zamyka się w domu i nie chce żadnej pomocy. Jest to najgorsze wyjście, mogące prowadzić do pogłębienia problemów i wystąpienia innych niepokojących objawów. Jeżeli więc zauważymy, że mamy problem, warto pomyśleć o kontakcie z psychologiem. Pamiętajmy także, że osoby z zaburzeniami potrzebują silnego wsparcia najbliższych, które przyspieszy powrót do zdrowia.

Dodaj komentarz