Dobry sen to dobry dzień

Człowiek spędza ok 1/3 życia w łóżku, w trakcie snu nasz organizm się regeneruje, a mięśnie odpoczywają. Na jakość naszego snu ogromny wpływ ma materac, na którym śpimy, dobrze dobrany zapewni nam komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. A co za tym idzie lepsze samopoczucie na każdy poranek.

Wybór odpowiedniego materaca nie jest sprawą tak łatwą jak mogłoby się wydawać. Należy go dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, a spośród ogromnego wyboru, znaleźć ten właściwy. Należy bowiem pamiętać, że nie jest to tylko element wystroju sypialni, który ma ładnie wyglądać, ale od dobrego materaca zależy nasze zdrowie i komfort psychiczny.

Miękki czy twardy? 

Materace do łóżka https://alvare.pl/ występują w wielu różnych rodzajach oraz rozmiarach. Wybór rozmiaru jest w sumie najprostszy, musi pasować do stelażu łózka i być co najmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spać. Powszechna jest opinia, że materac powinien być jak najtwardszy, jednak możemy uznać to za mit. Prawda jest taka, że to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i jeśli wybierzemy zbyt twardy materac, to będziemy się tylko na nim męczyć, a rano zamiast wstawać wypoczęci, będziemy odczuwać dyskomfort i rozdrażnienie. Każdy człowiek posiada inną budowę, dla osób cięższych lepsze będą twarde materace, a dla lżejszych – miękkie. Kolejnym wyznacznikiem twardości jest pozycja w jakiej śpimy. Materac powinien być dobrany do budowy ciała tak, aby było równomiernie podparte, a kręgosłup podczas zmiany pozycji mógł przybierać naturalne krzywizny.

Piankowy czy sprężynowy? 

Materace dzielimy nie tylko na miękkie i twarde, różnią się też wypełnieniem, a każdy jego typ ma inne właściwości. Materace piankowe, bez sprężyn, polecane są głównie dla osób szczuplejszych oraz dzieci. Ich dużą zaletą jest niska cena oraz elastyczny dobór grubości. Materace kieszeniowe są odmianą materacy sprężynowych, z tą różnicą, że sprężyny mają kształt walca i są schowane w osobnych kieszeniach – stąd ich nazwa. Dzięki temu rozwiązaniu zostaje wyeliminowany dźwięk uginającej się sprężyny. Polecane są do praktycznie każdej grupy wiekowej oraz wagowej.

Wybierając materac nie należy się spieszyć w sklepie, warto wypróbować model, który nas interesuje oraz wypytać sprzedawcę o wszystkie szczegóły. Idealnie dobrany materac jest inwestycją w nasze zdrowie.

Dodaj komentarz