Ostroga piętowa – na czym polega jej rehabilitacja?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, nazywane potocznie ostrogą piętową to poważny problem, z którym boryka się bardzo duża ilość osób. Objawia się bardzo silnym bólem podczas chodzenia, a w poważniejszych przypadkach nawet w momencie spoczynku. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są jej przyczyny oraz skuteczne sposoby rehabilitacji.

Ostroga piętowa – przyczyny powstawania

Ostroga piętowa powstaje w momencie, gdy nadmiernie napięte mięśnie łydki powodują przeciążenie fragmentu przyczepu ścięgna Achillesa. Rezultatem jest produkcja jonów wapnia w nadmiarze i skostnienie tkanki kolagenowej. Na powstanie ostrogi piętowej składają się zarówno urazy, przeciążenia, ale i mniej oczywiste przyczyny jak np. nieprzestrzeganie zasad higieny pracy. Do jej najczęstszych należą:

  • uprawianie sportów, które w bardzo dużym stopniu angażują stopy, np. tenis, bieganie,
  • otyłość, która powoduje nadmierne obciążenie stóp,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
  • noszenie źle dobranego obuwia, w szczególności zbyt luźnego, które przytrzymujemy na stopie zaciskając palce,
  • niedoleczone urazy stopy.

Rehabilitacja ostrogi piętowej

Przed rozpoczęciem rehabilitacji, terapeuta powinien zwrócić uwagę na biomechanikę chodu pacjenta i ocenić unerwienie oraz ukrwienie stopy, poprzez zbadanie odpowiednich rejonów ciała. Warto pamiętać, że najlepsze efekty leczenia da zarówno jednoczesna praca nad objawami oraz przyczynami występującego problemu. Jeśli szukasz odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże Ci wyleczyć ostrogę piętową, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „fizjoterapeuta częstochowa” możesz mieć pewność, że znajdziesz się w rękach doświadczonego profesjonalisty.

Skuteczną metodą, która dodatkowo wspomaga leczenie manualne ostrogi piętowej jest fala uderzeniowa. Poprawia ukrwienie stopy oraz uelastycznia tkanki rozcięgna podeszwowego i powięź mięśnia brzuchatego łydki. Fala uderzeniowa skutecznie pobudza krążenie, przekrwienie i powtórną regenerację tkanek, które wcześniej były przewlekle przeciążone. Ponadto zmniejsza napięcie mięśniowe, czego rezultatem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawa krążenia.

Dodaj komentarz