Zdrowy sen przez okrągły rok

Marzysz o tym, by bez względu na porę roku porządnie się wysypiać? Zależy Ci na zdrowym i efektywnym śnie? W takim razie musisz poznać kilka sposobów, które pomogą Ci to osiągnąć. Zmiany należy zacząć od sypialni, czyli miejsca, w którym spędzamy praktycznie połowę swojego życia. Poza tym warto również przyjrzeć się naszym nawykom. Wprowadzenie nowej rutyny z pewnością sprawi, że Twój sen będzie zdrowszy, mimo tego, że może być nawet krótszy. Zapraszamy do lektury.

Kołdra a pora roku

Większość z nas zmienia kołdrę dwa razy w ciągu roku – na jesień i na wiosnę. Gdy jest chłodniej, powlekamy grubsze okrycie, a gdy gorąco, cieńsze i lżejsze. Jednak to nie wszystko. Grubość kołdry wcale nie ma tak dużego znaczenia jak to, co wchodzi w skład jej wypełnienia. Jeśli wypełnienie jest sztuczne, czyli wykonane z syntetyków takich jak, np. poliester, to i zimą, i latem kołdra nie będzie spełniać takich funkcji jak powinna. Po prostu będziemy się pod nią pocić i będzie nam za gorąco.

Dlatego lepiej stawiać na jakość, a nie ilość. Idealna okazuje się kołdra całoroczna. Jest wykonana i zaprojektowana w taki sposób, by odpowiednio dopasować temperaturę ciała do tej w pomieszczeniu, w której śpimy. Tłumacząc to w prosty sposób, oznacza to, że i w upał, i w zimne dni jest nam pod nią idealnie ciepło. Nasze ciało się nie poci, nie budzimy się w nocy zlani potem ani wychłodzeni. Można więc powiedzieć, że jest to idealny kompromis pomiędzy ceną i jakością a funkcjonalnością takiego okrycia.

Zmiany w sypialni dla lepszego snu

Kolejny krok do zdrowego i efektywnego snu bez względu na pogodę i porę roku, to dostosowanie sypialni do swoich potrzeb. Gdy nadchodzi jesień i zima, warto uprzytulnić to miejsce. Wyposażyć je w ciepły szlafrok, miękkie kapcie i klimatyczne oświetlenie. W oknach możemy powiesić grubsze zasłony, a pod łóżkiem rozłożyć dywanik.

Kiedy z kolei zbliża się wiosna, wprowadźmy ją również do miejsca, w którym wypoczywamy. Zostawmy przy łóżku świeże kwiaty, butelkę wody i coś do czytania. W oknach zawieśmy świeże firanki i zmieńmy piżamę na cieńszą i wzorzystą. Możemy również pomyśleć o pościeli. Ta na zimę powinna być z flaneli lub wełny, a na lato z bawełny, lnu albo jedwabiu.

Twoje nawyki przed snem

Nie da się ukryć, że nasze nawyki mają niebagatelny wpływ na sen. Jeśli zasypiamy o nieregularnych porach lub często zarywamy noce, nasz sen zawsze będzie zaburzony i mało efektywny. Powinniśmy więc w pierwszej kolejności zadbać o to, by przywrócić harmonię. Zasypiajmy o jednej godzinie bez względu na to czy jest weekend, czy tydzień roboczy. Tak samo z porannym wstawianiem – nie ma sensu wypoczywać do południa, by odespać poprzednie noce. Nie da się wypocząć na zapas.

Idealną pościel i wygodne materace znajdziesz w tym sklepie internetowym: https://expertsnu.pl/.

Dodaj komentarz