Ubezpieczenie od nowotworu

Życie to najcenniejsza wartość każdego z nas. Choć chcemy być przygotowani na każdą możliwość, istnieją pewne sytuacje, które spadają na nas niespodziewanie i nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Jedną z nich jest zachorowanie na nowotwór. Ta wyniszczająca choroba może być ciężka w skutkach nie tylko dla chorego, ale i członków jego rodziny. W takiej sytuacji pomocnym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie od nowotworu. Sprawdź, jakie są warunki tej polisy i co warto wiedzieć na jej temat.

Ubezpieczenie od nowotworu – kiedy warto się ubezpieczyć?

Przeprowadzone badania wykazują, że w naszym kraju z powodu nowotworu umiera rocznie ponad 100 tysięcy osób. Według Głównego Urzędu Statystycznego nowotwory to zaraz po chorobach układu krążenia najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Warto mieć na uwadze fakt, że nowotwór nie dotyczy jedynie starszych, ale i coraz częściej młodszych osób, a przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Ubezpieczenie od nowotworu wykupione odpowiednio wcześniej może okazać się bardzo korzystne i uchronić nas oraz naszych bliskich od wielu finansowych problemów.

W jakich sytuacjach warto ubezpieczyć się od nowotworu? Jeśli jesteś obciążony genetycznie i w Twojej rodzinie występowały przypadki wystąpienia choroby nowotworowej, warto się zabezpieczyć i odpowiednio przygotować, zanim zostanie ona rozpoznana. Kolejny powód to prowadzenie niewłaściwego i stresującego trybu życia. Spożywanie alkoholu i palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. Mimo to, warto mieć na uwadze fakt, że nawet osoby aktywne fizycznie i odżywiające się w prawidłowy sposób również mogą być narażone na jego wystąpienie. Ubezpieczenie od nowotworu to równocześnie ważne wsparcie finansowe dla Twoich bliskich. Powinny się nim zainteresować przede wszystkim osoby, które posiadają kredyt hipoteczny lub zobowiązania finansowe innego rodzaju. Dzięki temu, w momencie zdiagnozowania nowotworu będziemy posiadać odpowiednią ilość środków finansowych niezbędnych do rozpoczęcia leczenia oraz zapewnienia bliskim odpowiedniego wsparcia finansowego. 

Ubezpieczenie od nowotworu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając polisę zapewniającą ochronę w przypadku wystąpienia nowotworu, warto mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Stąd, zanim podpiszemy umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, warto zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zakres ochrony ubezpieczenia, czyli to, co otrzymasz w ramach swojej polisy. W przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych może to być jedynie wypłata gotówki, inne mogą oferować także infolinię medyczną, stałą pomoc pielęgniarki czy dostęp do wybranych specjalistów i placówek medycznych.

Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, której wypłatę może zaoferować ubezpieczyciel, sposób jej rozliczania oraz to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty rehabilitacji.

Warto pamiętać również o tym, że aby możliwe było otrzymanie ubezpieczenia od nowotworu, konieczne jest wcześniejsze wypełnienie ankiety medycznej. Zawarte w niej pytania mogą być rozbudowane lub uproszczone – wszystko zależy od wybranego ubezpieczyciela. 

Wyłączenia odpowiedzialności – kiedy nie otrzymasz odszkodowania?

Wyłączenia odpowiedzialności to bardzo ważna część Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Ich dokładna znajomość pozwoli ocenić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Wyłączenia odpowiedzialności w przypadku nowotworu mogą dotyczyć:

  • choroby nowotworowej, której leczenie rozpoczęto przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem;
  • zatajenie lub podanie nieprawdziwych informacji dotyczących stanu zdrowia ubezpieczonego;
  • choroby nowotworowej, która powstała w wyniku zakażenia wirusem HIV;
  • nowotworów będących następstwem spożycia leków, narkotyków lub środków psychotropowych niebędących zaleceniem lekarza;
  • choroby nowotworowej, która powstała w przypadku promieniowania radioaktywnego lub masowego skażenia chemicznego itp.

Dodaj komentarz