Choroby przenoszone drogą płciową, nawet dziś w XXI w. są najszybciej rozprzestrzeniającą się grupą chorób na świecie. Pomimo tego, że świadomość i wiedza ludzka jest coraz większa, co roku odnotowuje się rosnącą liczbę zachorowań. Nawet w krajach rozwiniętych nadal jest to temat wstydliwy i krępujący nawet do tego stopnia, że osoby chore wstydzą się iść z nim do lekarza. Tymczasem strach i wstyd wpływają w znacznej mierze na rozprzestrzenianie się chorób. Innymi przyczynami ciągłego wzrostu zachorowań są między innymi duża swoboda seksualna oraz częste zmiany partnerów seksualnych, rozwój seksturystyki, niewiedza na temat seksu, brak zabezpieczeń mechanicznych w czasie seksu- prezerwatyw.
Choroby przenoszone drogą płciową, nawet dziś w XXI w. są najszybciej rozprzestrzeniającą się grupą chorób na świecie. Pomimo tego, że świadomość i wiedza ludzka jest coraz większa, co roku odnotowuje się rosnącą liczbę zachorowań. Nawet w krajach rozwiniętych nadal jest to temat wstydliwy i krępujący nawet do tego stopnia, że osoby chore wstydzą się iść z nim do lekarza. Tymczasem strach i wstyd wpływają w znacznej mierze na rozprzestrzenianie się chorób. Innymi przyczynami ciągłego wzrostu zachorowań są między innymi duża swoboda seksualna oraz częste zmiany partnerów seksualnych, rozwój seksturystyki, niewiedza na temat seksu, brak zabezpieczeń mechanicznych w czasie seksu – prezerwatyw.
Najprostszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest unikanie współżycia z nieznanymi lub niepewnymi partnerami i każdorazowe stosowanie prezerwatyw, które zwiększają ochronę przed zakażeniami. Należy jednak pamiętać, że nie eliminują one ryzyka w 100 %.
Chorobami wenerycznymi można zarazić się na drodze stosunku dopochwowego, oralnego i anlanego. Zaobserwowano także przypadki, gdy do zakażenia doszło poprzez wspólne używanie zainfekowanych przedmiotów, na przykład ręczników, gąbek czy akcesoriów erotycznych.
Za zakażenie odpowiedzialne są wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Uważa się, że najgroźniejsze są wirusowe bo do tej grupy należy między innymi AIDS, na który do dzisiejszego dnia nie wynaleziono lekarstwa, opryszczka narządów płciowych, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, kłykciny kończyste, zakażenia HPV. Najczęstsze choroby wywołane bakteriami to kiła, rzeżączka, chlanydiozy, wrzody weneryczne i ziarniak pachwinowy. Kandydoza to najbardziej rozpowszechniona choroba wywołana przez grzyby, a do chorób pasożytniczych należy rzęsistkowica, świerzb, wszawica łonowa i ameboza.
Metody leczenia chorób przenoszonych drogą płciową dobiera lekarz specjalista, najczęściej dermatolog- wenerolog, w zależności od tego z jaką chorobą ma do czynienia, stadium jej rozwoju, stanu zdrowia pacjenta. Leczenie powinno odbywać się zawsze po konsultacjach z nim, a poddani powinni mu zostać często wszyscy partnerzy chorego oraz osoby z jego najbliższego otoczenia. Niezmiernie ważne jest, w okresie poddania się leczeniu, wstrzemięźliwość seksualna. Wstrzymanie się od kolejnych kontaktów seksualnych zatrzyma rozprzestrzenianie się choroby. Należy pamiętać, że dopiero po całkowitym wyleczeniu się, chory przestaje zarażać.
Choroby weneryczne nie są śmiertelne. Nie powodują bezpośrednio śmierci o ile są właściwie leczone. Większość z nich zwalczana jest najczęściej antybiotykami, najczęściej w formie żeli, maści oraz doustnie.
Choroby przenoszone tą drogą są niezwykle groźne. Wiedzą o tym szczególnie kobiety w ciąży. Dlatego niezmiernie ważne jest, by jeszcze na etapie planowania ciąży przebadać się przynajmniej w kierunku tych najbardziej rozpowszechnionych. Nawet w swojej fazie utajonej mogą bardzo szkodzić- albo nie pozwalają by doszło do zapłodnienia, albo zaburzają rozwój płodu mogąc doprowadzić w skrajnych przypadkach do poronień.