Co zrobić, kiedy pojawiają się problemy z seksem?

Sfera seksualna jest ważna dla większości ludzi, zarówno singli jak i tych będących w stałych związkach. Niestety, z wiekiem lub pod wpływem różnych przeżyć mogą pojawić się zaburzenia, które nierzadko są nie tylko wstydliwym tematem, ale również przyczyną nieporozumień i frustracji w związku.

Rozmowa przede wszystkim

Nawet w związkach z długim stażem mogą pojawić się problemy łóżkowe. Z czasem żar namiętności się wypala, a partnerzy przestają być atrakcyjni dla siebie na wzajem. Często niechęć do seksu spowodowana jest brakiem satysfakcji z pożycia. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Od nudy, przez napiętą sytuację w relacji aż po uwarunkowania fizjologiczne. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest szczera rozmowa, w trakcie której partnerzy ujawnią swoje potrzeby i oczekiwania. Temat seksualności jest trudny dla wielu osób, dlatego ważne jest, aby rozmowy na ten temat przebiegały w atmosferze spokoju i wzajemnego wsparcia. Wspólnie łatwiej jest znaleźć rozwiązanie, a mówienie o swoich obawach i kompleksach nierzadko rozwiązuje problem.

Pomoc specjalisty

Czasami zdarza się, że różnego rodzaju przejścia lub nawet uwarunkowania fizjologiczne powodują różnego rodzaju zaburzenia, takie jak awersja do seksu, trudności w osiągnięciu orgazmu, problemy z erekcją lub przedwczesny wytrysk. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u seksuologa. W zależności od problemu lekarz pomoże wybrać najlepszą metodę uporania się z nim. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób, które doświadczyły różnego rodzaju traum, najlepszym rozwiązaniem okazuje się psychoterapia. Jest ona skuteczna również przy leczeniu zaburzeń na tle seksualnym spowodowanych lękiem lub kompleksami.

Kiedy potrzebna jest farmakologia?

W przypadku niektórych zaburzeń czynności seksualnych najlepszym rozwiązaniem okazuje się leczenie farmakologiczne. Dotyczy to zwłaszcza problemów z erekcją związanych z wiekiem. Jeśli wykluczone zostały inne przyczyny, dla których pacjent mógłby cierpieć na to zaburzenie, lekarz przeważnie przepisuje odpowiednie leki, dzięki którym sprawność seksualna wraca do normy.

Dodaj komentarz