Krwawiące dziąsła objawiają się zazwyczaj w trakcie mycia zębów lub gdy gryziemy twarde pokarmy. Może to być spowodowane mechanicznym uszkodzeniem dziąseł, stanem zapalnym lub parodontozą. Są również inne, bardziej poważne przyczyny, jak cukrzyca, niedokrwistość, czy choroby wątroby. W każdym przypadku nie można bagatelizować problemu.
Krwawienie z dziąseł podczas zwykłego szczotkowania lub nitkowania, może się okazać pierwszym z objawów parodontozy. warto wtedy jak najszybciej zareagować i udać się z wizytą do swojego dentysty, który pomoże nam w leczeniu.
Według stomatologów z przypadłością tą musi zmierzyć się co drugi dorosły i co trzeci nastolatek.
Główną przyczyną krwawienia dziąseł jest tak naprawdę niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli w nieodpowiedni sposób będziemy dbać o naszą jamę ustną, szybko rozwinie się w niej zapalenie dziąseł, które po rozszerzeniu na przyzębie doprowadzi do parodontozy.
Nieusunięta płytka nazębna, pod wpływem śliny tworzy kamień nazębny. Na nim gromadzi się kolejna warstwa płytki bakteryjnej, a kamień wciska się coraz głębiej pod dziąsła odchylając je od korzeni. Powstają wgłębienia, w których gromadzą się bakterię i resztki pokarmu.
Jest to bardzo poważny stan zagrożenia, w którym niszczeniu ulegają kości szczęki i żuchwy, a zęby ulegają rozchwianiu i wypadają.
W zaawansowanym stadium, z wgłębień tych może wydzielać się ropa, a na dziąsłach pojawiają się ropnie. Należy zatem obserwować swoje dziąsła i często je kontrolować na wizycie u stomatologa.
Krwawiące dziąsła należy często myć, ponieważ płytka bakteryjna może się odkładać już po 4 godzinach od ostatniego mycia. Warto używać miękkiej szczoteczki, która nie będzie podrażniać dziąseł. Miejsca, które są trudno dostępne dla szczoteczki, należy czyścić nićmi dentystycznymi.
Przy leczeniu krwawiących dziąseł ważna jest również odpowiednia pasta. Poza fluorem powinna zawierać substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Możemy stosować także płukanki z ziół, np. szałwii czy nagietka lub specjalne płyny do płukania ust o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.
Czasem stomatolog może zalecić smarowanie dziąseł specjalnym żelem.