Chemioterapia i radioterapia w leczeniu nowotworów złośliwych

Nowotwory dzielą się na łagodne i złośliwe. Z tymi pierwszymi nie ma problemów, ponieważ dzięki swojej postaci nie zagrażają one zdrowiu człowieka. Są małe, zazwyczaj mają kształt kulki i nie rosną. Inaczej ma się sprawa z guzami złośliwymi. Charakteryzują się bardzo szybkim tempem wzrostu, a do tego tak wrastają w komórki ciała człowieka, że czasem odróżnienie chorych od zdrowych części jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Na przestrzeni lat wymyślono jednak sposoby, dzięki którym można walczyć z rakiem.

Chemioterapia

Jest to metoda leczenia nowotworów dzięki lekom cytostatycznym. Może to być jeden środek lub ich kombinacja, czyli cała grupa mająca to samo zadanie – wyeliminowanie komórek nowotworowych z ciała chorego. Metoda kuracji pojedynczym lekiem nazywana jest monoterapią, ta druga zaś to polichemioterapia. Takie leki można podać  na przykład doustnie, dożylnie lub dotętniczo, szerzej znaną i najczęściej stosowaną metodą jest jednak ta druga. Istnieje wiele działań niepożądanych, bardzo charakterystycznych dla chemioterapii. Są nimi takie objawy jak niedokrwistość, uszkodzenie przewodu pokarmowego, nudności i wymioty czy wypadanie włosów.

Radioterapia

Ta metoda inaczej nazywana jest naświetlaniem. Wykonuje się ją za pomocą promienia jonizującego. Stosuje się ją nie tylko do wyleczenia nowotworów, ale również do osłabiania bólu związanego na przykład z przerzutami guzów do kości. Trzeba pamiętać, że to onkolog kieruje pacjenta na odpowiednie leczenie, zgodne z rodzajem nowotworu, jaki został wykryty, stadium jego rozwoju oraz stanem zdrowia pacjenta. Ze względu na ten ostatni czynnik wyróżnia się trzy rodzaje radioterapii – radykalną, paliatywną oraz objawową. Ten pierwszy ma na celu napromieniowanie guza lub jego okolicy w celu jego całkowitego zniszczenia. Radioterapię paliatywną stosuje się aby złagodzić ból pacjenta w momencie, kiedy jego wyleczenie nie jest już możliwe. Objawowa zaś wykorzystywana jest w celu zmniejszenia bólu spowodowanego przerzutami do innych narządów czy kości.

Specjaliści z poradni Denteam w Częstochowie apelują nie tylko do swoich pacjentów, ale do wszystkich ludzi, aby obserwowali swoje ciało i w momencie zauważenia jakichkolwiek oznak choroby udali się do specjalisty po poradę. Jest to bardzo ważne w leczeniu wielu schorzeń, nie tylko nowotworów.

Dodaj komentarz