Zdrowie Twojego psa jest równie ważne

Często posiadamy pupila, ale czasem zapominamy, że pies to też istota, która wymaga opieki i w razie jakiejkolwiek choroby wymaga leczenia. Ponadto powinniśmy zadbać o profilaktykę. Co możemy zrobić?

Nie da się ukryć, że wizyty u weterynarza bywają drogie. Jednak jeśli chcemy, by nasz zwierzak był z nami jak najdłużej, to nie powinniśmy skąpić na jego leczenie, badania czy profilaktyczne szczepienia.

Profilaktyka u psa

W ramach działań profilaktycznych trzeba przede wszystkim pomyśleć o szczepieniach i odrobaczaniu. Dzięki temu mamy większą pewność, że naszego czworonoga nie dotkną poważne choroby, takie jak na przykład nosówka. Z kolei odrobaczanie zapobiegnie problemom z układem pokarmowym. Coraz częściej spotykamy się także z boleriozą u psów. Po pierwsze po każdym spacerze, zwłaszcza w okresie, w którym wysyp kleszczy jest duży, musimy psiaka oglądać i usuwać ewentualne odwłoki kleszczy. Jeśli sami boimy się tego zrobić, to dobry weterynarz udzieli nam takiej pomocy. Niemniej można dodatkowo zapobiegać ukąszeniom kleszczy dzięki stosowaniu obroży lub specjalnych płynów, które wsmarujemy w sierść psa. Wówczas możemy mieć większą pewność, że pies uniknie kleszcza.

Nie lekceważ objawów

Zdarzają się sytuacje, że nasz pies pokazuje długotrwałe objawy wskazujące na chorobę. Mogą to być nudności, znużenie psa, brak energii, rany na skórze czy np. kurcze łap. Nie powinniśmy tego lekceważyć, ponieważ może to być pierwszą oznaką poważnej choroby. Wizyta u weterynarza jest wtedy niezbędna. Weterynarz dzięki odpowiednim badaniom, obserwacji zwierzęcia może szybko postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Choć nie zawsze da się psa uratować, to poprzez szybką reakcję ryzyko jest znacznie mniejsze.

Możemy też na co dzień dbać o zdrowie psa, stosując właściwą dietę czy zapewniając odpowiednią dawkę ruchu. Warto z psem biegać, ponieważ jest to korzyść zarówno dla czworonoga, jak i właściciela. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy pies mieszka z nami w bloku i powierzchni do ruchu jest znacznie mniej niż na dużym podwórzu.

Dodaj komentarz