Nowotwór u pupila jest trudnym przeżyciem dla każdego właściciela. Jego rozwój wiąże się z niekontrolowanym wzrostem komórek rakotwórczych. Nowotwór może występować zarówno pod postacią łagodną, jak i złośliwą. Jakie są sposoby leczenia guza u czworonogów?
Okazuje się, że nowotwory w przypadku niektórych ras mogą występować częściej niż u innych. W najgorszej sytuacji pojawiają się przerzuty do pozostałych organów lub części ciała. Wśród tych znajdujących się w największym zagrożeniu są płuca, układ kostny oraz narządy jamy brzusznej.
Ostatnie lata pokazują, że wzrasta także ilość czworonogów, które chorują na nowotwory. W sytuacji, gdy jest to mały guz można się go pozbyć w całości, co pozwala na wydłużenie życia zwierzęcia. Zbyt długie zwlekanie z przebadaniem narośli może spowodować przedwczesną śmierć czworonoga.
W wielu przypadkach profilaktyka przy nowotworach związana jest z leczeniem operacyjnym. Aby zapobiec wystąpieniu podobnej sytuacji, należy przynajmniej raz na pół roku przeprowadzać badania okresowe. Najczęściej są one robione razem ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie.
W zależności od rodzaju nowotworu stosowane są różne metody leczenia. Są to najczęściej: operacja, chemioterapia, radioterapia, terapia przeciwbólowa lub bifosfonianami. Zabieg chirurgiczny najczęściej wiąże się z wycięciem narządu bądź amputacją kończyny. Chemioterapia ma za zadanie przede wszystkim spowolnić lub wykluczyć pojawienie się przerzutów.
Radioterapia często jest stosowana do złagodzenia bólu, ale może być także sposobem na zablokowanie nawrotów guza po operacji. Leczenie przeciwbólowe zazwyczaj jest proponowane w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Może być również wykorzystana terapia biofosfonianami, a ich efektem jest m.in. zmniejszanie resorpcji kości.
Leczenie jest wybierane w zależności od rodzaju nowotworu. Z roku na rok powstają coraz nowsze rozwiązania w tym zakresie, czego efektem jest lepsza skuteczność terapii.