Jak przygotować się przed pierwszą wizytą u ginekologa?

Wizyta u ginekologa jest chyba, zaraz obok stomatologa, najbardziej stresującą dla nas wizytą. Szczególnie jeśli kobieta jest młoda, a z lekarzem chorób kobiecych będzie miała do czynienia pierwszy raz.

Wiele kobiet odwleka tę pierwszą wizytę najdłużej, jak jest to możliwe. Pamiętajmy jednak, że istnieją takie dolegliwości, które rozwijają się w ciele chorej osoby bez najmniejszych objawów – tak jest na przykład w przypadku niektórych mięśniaków macicy czy chociażby guzków w piersiach. Czasem o tym, że coś nam dolega, dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy zaczyna nas boleć – nieraz okazuje się jednak, że to zdecydowanie za późno.

Jak zatem przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa? Jeśli nie kierujemy się do lekarza z konkretnym problemem, najlepszym momentem na jej odbycie jest okres pomiędzy miesiączką, a połową cyklu, dzięki czemu będzie on mógł zbadać szyjkę macicy oraz pobrać materiał potrzebny do wykonania cytologii, jeśli będzie ona potrzebna. Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy przed pójściem do gabinetu powinnyśmy wydepilować okolice intymne, najlepszą odpowiedzią jest, czy my tego chcemy. Nie zastanawiajmy się więc, jak lekarzowi będzie lepiej nas zbadać, ale jak my będziemy się podczas tego badania czuły. Jeśli więc depilacja ma nam zapewnić komfort psychiczny, zróbmy to. Nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, żeby bezpośrednio przed wizytą dokładnie umyć okolice intymne, nie stosujmy jednak specjalistycznych środków do higieny intymnej, ponieważ może się zdarzyć tak, że zniekształcą one rzeczywisty obraz infekcji czy zakażenia, z którym kierujemy się do lekarza.

Ostatnią kwestią, o jakiej należy pamiętać, to nasz ubiór. I znów postawmy tutaj na swój komfort psychiczny – pamiętajmy, że podczas wizyty będzie konieczne badanie piersi, więc najlepiej wybrać coś z rozpinaną górą. Dodatkowo, abyśmy czuły się mniej niezręcznie, warto jest pomyśleć o założeniu spódnicy, luźnej sukienki czy chociażby dłuższej koszuli. Tak przygotowane możemy już bez strachu udać się na naszą pierwszą wizytę do lekarza ginekologa.

Dodaj komentarz